Сондажи за вода - често задавани въпроси
Ако не можете да се свържете с водопроводната мрежа, отговорът на този въпрос очевидно е да! Въпреки това, дори тези хора с достъп до електрическата мрежа понякога предпочитат да използват вода, която не е преработена за обществено снабдяване. Водата от кладенец не се третира с химикали, така че няма добавен флуорид или хлор.
Възможно е взаимно свързване със съществуващи водопроводи. Настоящите разпоредби за водоснабдяване оказват, че трябва да има защита срещу обратен поток във водопроводната система.
Проучването на хидрогеолог е от съществено значение, тъй като дава индикация за основната геология – показваща естеството на земята, която ще се пробива и вероятната дълбочина, на която ще бъде открита вода.
Средният обхват е 30-60 метра, но при необходимост се пробива и до по-дълбоки нива. Пробитите отвори са с диаметър между 100 и 500 мм, което отговаря на индустриалните стандарти за най-добри практики. Инсталацията е внимателно запечатана (фугирана) от нивото на земята до скалната глава, за да се гарантира, че повърхностните замърсители и замърсители не могат да влязат в системата.
За пробиване на сондаж отстраненият материал трябва да намери своя път към повърхността. В повечето ситуации първоначално пробиваме „на сухо“ и това произвежда прах. Когато се намери вода, от дупката излиза кална каша. Работи се внимателно, за да може бъркотията да се сведе до минимум.
В чувствителни обекти можем да се използва оборудване за рециркулация за отделяне на частиците от флуидите. При използването на този метод площадката за пробиване може да се поддържа много чиста.
Има редица ситуации, които не са полезни при планирането на сондаж – те включват септични ями, силаж и оттичане от сгради. Рискът се свежда до минимум чрез внимателно разполагане, конструиране и запечатване на сондажа.
Обикновено, да. В повечето случаи, потопяема електрическа помпа е разположена на дъното на сондажа, за да изведе вода на повърхността. Въпреки това, ако подземното захранване е под налягане, това създава артезиански кладенец, където водата просто изтича. Такова захранване не изисква помпа.
Производителите заявяват, че помпите имат 10-годишен живот и са много надеждни. Редица фактори оказват влияние, например ниско напрежение в мрежата или агресивна вода, която е изключително киселинна или алкална. Но подмяната на помпа обикновено е лесен процес.
Нов сондаж, монтиран по висок стандарт и с модерни материали като PVC и неръждаема стомана, трябва да издържи цял живот. Трудности могат да възникнат при стари сондажи, където използването на стоманени тръби често причинява корозия. Там, където се използва мека стомана, може да има инкрустация и преждевременна повреда.
Внимателният дизайн елиминира много проблеми при източника. Например, отличителен белег на добрия сондаж е ниската скорост на водата. Проблемът, който предотвратява така е, че водата, която се движи бързо, вероятно ще увлече седименти и отломки, което може да причини миграция на тиня и пясък и от своя страна да доведе до преждевременна повреда на помпата. При натрупване на утайка, системата се чисти, като се използва система за въздушно отвеждане.
Водата трябва да бъде питейна, т.е. с безопасна, годна за пиене. Всяко снабдяване, което се използва за консумация от хора и животни, ще бъде анализирано за качеството на водата, преди да бъде пуснато в експлоатация. Ако водата е мътна или със суспендирани частици – вградените филтри ще премахнат проблема.